בית הספר הראשון בשרון לרכיבה מקצועית
 

 

 

איך לבחור אופני הרים? מדריך מעשי:
 החלטתם להצטרף לספורט הרכיבה הפופלרי והמתפתח, לרכוש אופני הרים ולצאת לשבילים. קודם כל, מזל טוב! מובטחת לכם הנאה מרובה מכל תחום שתבחרו.
השאלה היא מאיפה מתחילים? עולם האופניים הפך למורכב יותר בשנים האחרונות, והדילמות לפני רכישה מסובכות בעיקר למי שחדש בעולם האופניים. סגנונות רכיבה שונים מקרוס קאנטרי (XC) ועד לדאון-היל (DH) דורשים ציוד שונה, הרגלים שונים ומתאימים לטעמים מגוונים.
כדי לבחור אופני הרים שמתאימים לנו, יש שלוש החלטות עקרוניות שרצוי להתעכב עליהן ולהבין את משמעותן:
1.  מה סגנון הרכיבה המועדף עלינו?
2.  מה היא מסגרת התקציב?
3.  שיכוך מלא או זנב קשיח?
 
סגנון רכיבה:
סגנון הרכיבה מושפע ממספר אלמנטים:
1.  נסיון: רוכב מתחיל בדרך כלל יעדיף טיולים רגועים בשבילים רחבים. רכיבה כזו מאפשרת להתרגל למאמצים של הרכיבה ולהנות מהחוויה והנופים, יחד עם שיפור כושר הדרגתי- בלי החשש של התמודדות עם שטח טכני ונפילות, האופניים יתבקשו בד"כ לעמוד במגוון משימות בצורה סבירה ומעלה. רוכב מנוסה לעומת זאת, סביר שיהיה יותר נכון להתמודד עם שטח טכני, וירצה אופניים שמכוונים לסוג רכיבה ספציפי יותר.
2.  השטח: אם אתם גרים ביישובי השרון ורוצים לצאת לרכיבה בשבילים ליד הבית, סביר שסגנון הרכיבה שבו תתנסו במרבית הזמן יהיה קרוס קאנטרי, והאופניים בהתאם. תושבי הכרמל מצד שני, יהנו מטיפוסים ארוכים או ירידות טכניות. אם אתם מתחילים, מומלץ מאוד לצאת לשבילים שבהם תרכבו, ולהתרשם גם מהשטח וגם מהאופניים שרוכבים מקומיים לוקחים לשבילים.
3.  טעם אישי: מי שיודע מראש מה סגנון הרכיבה המועדף עליו, יכול לבחור אופניים מתאימים מראש. תמיד אפשר להחליף יותר מאוחר.
מסגרת התקציב:
1.   ישנם מספר אביזרים היקפיים שכל רוכב חייב לעצמו, קסדה (Bell, GIRO), משאבה (Blackburn, Bolt) וכלי תיקון בסיסיים. מומלץ גם להצטייד במכנס רכיבה בסיסי. שימו לב שאם אין לכם את האביזרים האלו, אתם כוללים אותם בתקציב שלכם.
2.   מחיר האופניים- ככלל אצבע, ככל שהאופניים יקרים יותר, רמת המכלולים גבוהה יותר. המשמעות באה לידי ביטוי באמינות, משקל ואיכות הפעלה של מגוון החלקים. מרבית דגמי האופניים מגיעים במספר רמות אבזור על אותה השלדה, ומאפשרים לכם להחליט כמה להוציא. לאחר שהחלטתם מה אתם רוצים לקנות, ככל שתשקיעו יותר, תקבלו יותר. זה לא אומר שצריך לרוץ ולקחת משכנתא כדי לקנות את הזוג הטוב ביותר בחנות, אבל שווה להתפנק כמה שאפשר.
 
אופני הרים- שיכוך מלא או זנב קשיח:
שאלת השאלות- האם לרכוש אופני שיכוך מלא, עם שני בולמי זעזועים, או זנב קשיח- עם בולם זעזועים קדמי בלבד?
השאלה שבד"כ רוכבים חדשים שואלים את עצמם היא "מה יותר טוב?". גם כאן, כמו כל דבר בחיים, לכל צד יתרונות וחסרונות, אין "טוב" או "רע".
היתרונות של אופני שיכוך מלא:
1. נוחות רכיבה משופרת לאורך זמן.
2. יכולת עקיבת שטח ואחיזה טובה יותר של הגלגל האחורי במהירות/שטח טכני.
3. האופניים יותר סלחניים לטעויות של הרוכב.
היתרונות של אופני זנב קשיח:
1. משקל קל יותר- פחות מכלולים.
2. פחות תחזוקה- אין בולם אחורי וצירים שקשורים אליו.
3. יעילות דיווש גבוהה יותר- אין איבוד אנרגיית דיווש אל תוך הבולם.
אלו ההבדלים ה"קלאסיים" בין אופני שיכוך מלא לזנב קשיח, בסופו של דבר גם כאן משפיע טעם אישי וסגנון הרכיבה. לרכיבות מדבר ארוכות למשל או לשטחים טכניים אופני שיכוך מלא ללא ספק יעשו לרוכב חיים קלים יותר. לרכיבות XC מהירות בשבילים, עליות וגיחות לכביש/עיר- יכול להיות שעדיף להשקיע באופני ז"ק איכותיים, עם מכלולים ברמה גבוהה ולוותר על השיכוך הכפול.
מאיפה ממשיכים?
כדי להבין מי נגד מי, אספנו בשבילכם מספר דגמי אופניים משתי הקטגוריות הפופלריות ביותר לרכיבת שטח*. מעבר למידע שכאן, אתם מוזמנים להיכנס לכל אחד מהסניפים שלנו או לפורום האופניים באתר ולקבל ייעוץ ועזרה בכל התלבטות.
XC- קרוס קאנטרי: רכיבות בשבילים ושטח קל יחסית עם דגשים על :כושר, מהירות, עליות, נפח ומרחק, עם אפשרות כניסה לסינגלים ושטחים טכניים.
קטגורייה זו מתאפיינת במהלך בולמים קצר יחסית, אופניים קלים ועם דגש על יעילות דיווש ותנוחת רכיבה ספורטיבית.
AM- אול מאונטיין: רכיבות שיש בהן הכל מהכל, טיפוסים, ירידות, שטח טכני, סינגלים. קטגורייה זו מתאפיינת במהלך בולמים ארוך יותר, אופניים עם תנוחת רכיבה יותר נינוחה ויכולת טכנית גבוהה של האופניים.
סגנון רכיבה
All Mountain
Cross Country
אופני הרים שיכוך מלא
סדרת  Merida Trans Mission
GT FORCE 1.0 \ 2.0 \ 3.0
Mongoose Teocali  Super \ Elite
405 Comp \ Elite
Rocky Mountain Element
אופני הרים זנב קשיח
 
Merida Sub 60
Merida TFS 900-D

לייבסיטי - בניית אתרים