בית הספר הראשון בשרון לרכיבה מקצועית
 האם אתה "מכור לספורט"?!

האם אפשר להתמכר לספורט? האם יש מצב בו הספורט עלול להפוך להיות "לא בריא"? מתי זה קורה ואיך תזהה את הסימנים המקדימים?
חשוב לשלב פעילות גופנית מסודרת בסדר היום. פעם דיברו על 3 פעמים בשבוע, כיום בשל העלייה במימדי ההשמנה, ממליצים כבר על פעילות יומיומית. כל זה טוב ויפה, כאשר זה נעשה במידה. מה קורה כאשר הספורט משתלט על סדר היום ולא אתה שולט בו? כאן מתחילה הבעיה.

 

מחפשים חומר שעושה טוב...(יש משהו להסניף?)

כל פעילות גופנית מעל סף מסוים של עצימות, גורמת לשחרור חומרים כימיים בגוף, הגורמים לנו להרגיש טוב יותר. החומרים הללו מתחלקים שני סוגים:

  1. הורמוני הסטרס (למשל האדרנלין והנוירו-אדרנלין) המורידים את תחושת התיאבון ומקפיצים את תחושת האנרגיות שלנו עד לרמה של טרוף, לפעמים.
  2.  חומרים משככי כאבים (אנדרופינים) אשר משרים תחושה נעימה בכל הגוף של קלילות ועמעום כאבים (אלו שהיו לפני הפעילות, נעלמים!).

אנשים רבים אומרים שהם מגיעים לאימון בשביל "ההרגשה שלאחר האימון". תחושת ה-HIGHוהריחוף הנעימים, המתלווה לסיום הפעילות, יכולים להיות דבר ממכר...

 

התמכרות לספורט- כמו לסם

העיסוק האובססיבי בספורט מקביל למצבי התמכרות שאנו מכירים מחומרים אחרים. למשל כמו התמכרות לטבק, סיגריות, סמים ואלכוהול. למרות שבתפיסה היומיומית, הספורט נחשב לדבר חיובי, השלב בו אנו פוגעים בגופנו, מתעלמים מפציעות או מוסיפים במשך הזמן עוד ועוד עומס, הינו מצב מסוכן. מדובר בשלב בו התרגלנו למידת הגירוי של הספורט ואנו צריכים להגביר כל הזמן את הגירוי על מנת לקבל תוספת "הזרקה" של החומרים הרצויים...

 

האם אני מכור?

יש חמישה קריטריונים מרכזיים על מנת להגדיר את המכורים:

  1. לפני הפעילות הם במתח

הכנות רבות לפני האימון, אשר כוללות טקסים ושינויי מצב רוח, המתאפיינים בלחץ ומתח לקראת האימון עצמו. למשל, קימה בשעות מוקדמות מאד בבוקר על מנת להצליח לשלב אימון ביום עמוס במיוחד. בחירת בגדים, תכנון סדר יום על מנת לפנות את ה"זמן המקודש" לשעת האימון.

 

  1. אחרי הפעילות, הם בתחושת שיכרון חושים (HIGH)

אחרי האימון הם מסתובבים עם חיוך ניצחון מרוח על הפנים. הם מרגישים בעננים, יכולים לכבוש את העולם ושום מטרה אינה גדולה עליהם. הם יקפידו  מאד על התזונה על מנת לתמוך בהרגשה הטובה (אפילו אם לפני האימון הרשו לעצמם איזה קרואסון או עוגה..).

 

  1. אם מפסידים אימון, הם מרגישים מתוסכלים, כעס וחרדה.

 קיים קשר הדוק בין מצבי רוח קיצוניים ודיכאוניים בהקשר להפסד של אימון. הכוונה למצבים בהם נאלצים, בשל סיבות שלא תלויות בהם כמובן, לוותר על אימון. אם זה תלוי בהם, "שהעולם יתהפך"! הם לא מפסידים אימון! לא משנה אם חולים, מקבלים אנטיביוטיקה חזקה או אפילו אמורים להגיע לחתונה, על האימון הם לא יוותרו!

 

  1. מתעלמים מכאב גופני ומסימני פציעה.

כל כאב או בעיה, הם יפתרו בתשובה "לא משהו רציני". הם מתעלמים מכאב, מתעלמים מסימני המצוקה ולכן עלולים להגיע למצבים קיצוניים הפוגעים בגופם. הם מפחדים שמשהו ישבית אותם מפעילות ולכן נמנעים מלגשת לרופא. מעדיפים להמשיך ל"קרוע את הצורה" ולא לנוח ולאפשר החלמה.

 

  1. כל הזמן חלה עליה במשך הזמן אותו הם משקיעים באימון.

הספורט, כמו כל התמכרות אחרת כולל "התרגלות". אם פעם אימון של שעה עשה את העבודה, כעת הם צריכים להעלות את משך האימון. אם הם לא התאמנו מספיק חזק (לפי דעתם הסובייקטיבית לחלוטין...) ולא הצליחו להגיע לרמת האדרנלין הדרושה - הם יהיו מדוכדכים וינסו להוסיף עוד פעילות.

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים