סינגלים- לא מילה גסה!
כתב וצילם: טל רוזוב | דוגמן הבית: יואב בהט
ענף אופני הרים מורכב היום יותר מאי פעם- עם קטגוריות כגון קרוס קאנטרי, אול מאונטיין, דאון-היל, פרי-רייד, סינגל ספיד, 29 ועוד... אפשר לחלק את הרוכבים להמון קבוצות משנה.
מעל כל קבוצות המשנה האלו, עדיין יש חלוקה בסיסית לשניים אצל רוכבי שטח. אלו שרוכבים בסינגלים, ואלו שלא. כרוכב שמשתדל לבלות את מרבית הזמן בסינגלים, קשה לי להבין מדוע להימנע מהם ו"להתפשר" על שבילי ג'יפים ודרכי עפר. אז החלטתי לצאת ולברר.
לא לקח זמן רב עד שהבנתי עובדה בסיסית- ישנם רוכבים רבים שאפשר להגיד להם "סינגלים", אבל הם שומעים "אקסטרים" – ובזה נגמר הסיפור.
אין ספק שהרכיבה האתגרית והטכנית יותר בשטח, בדרך כלל מתרחשת בסינגלים. אבל האם התדמית הקיצונית שדבקה בסינגלים מוצדקת? האם רוכבים שלא חובבים גינות סלעים אימתניות ודרופים של מטר ומעלה צריכים לוותר על התענוג? ומה לגבי רוכבים שרק נכנסו לעניינים- הרי הם צריכים להתחיל איכשהו.
כדי לבדוק מה צריך בעליהם הטרי (או הטריה) של אופני הרים לעשות כדי להכיר את עולם הסינגלים בלי לחשוש, התקשרתי ליואב בהט. יואב, מבכירי מדריכי הרכיבה בארץ, ומעבר לכך מתכנן ובונה שבילים פעיל שתרם רבות לעשיה בעיקר בשטחי קק"ל- הרים את הכפפה. לפי המלצתו, נפגשנו ליד הכניסה למושב עגור, היכן שמתחיל ומסתיים "שביל עינב".
 
השביל הזה הוא חלוץ, כך מסתבר. זה הסינגל הראשון שתוכנן מראש, נבנה ונפתח לשמש כסינגל שמתאים לרכיבת אופניים, במסגרת מסודרת ובשטח קק"ל. יואב יודע לספר שקק"ל היום כבר מבינים היטב את הצרכים של רוכבי האופניים, את אופי הרכיבה והקהל, והם מפתחים שבילים חדשים בקצב מפתיע. לפני שנים ספורות עוד היה צריך ממש לשכנע אותם שזה כדאי. החלוציות כבודה במקומה מונח, אך היום האיזור שופע בסינגלים. שביל עינב עובר בתחומי פארק בריטניה, אתר רכיבה פופלרי, ושוכן בסמיכות לסינגל עדולם שנחנך לאחרונה, ולא רחוק מסינגל חרובית. יתרונו הגדול של הסינגל- הוא מתאים למתחילים. 
השביל המעגלי (מתחיל ומסתיים באותה נקודה) עובר בנופים יפים וגבעות מתונות, בין טרסות עתיקות לעצי חרוב, ומספק חווית רכיבה נהדרת לכל רמה. השיפועים לא חוצים את גבול ה-8%, לא בעליה ולא בירידה. המשמעות היא שלמרות שרוכבים כן ידרשו לשלוט בהעברת הילוכים בעליות ושליטה במהירות בירידות, זה הכל בהחלט נמצא ב-comfort zone של רוכבים מתחילים.
בשביל יש לא מעט מעברי טרסות ומשטחי סלע נוחים למעבר וגלגול. בדיוק מה שצריך כדי להתחיל ולהבין את היכולת של האופניים לחצות שטח בביטחון. אורך השביל כ-11 ק"מ- ברכיבה נמרצת יחסית אפשר לסיים אותו תוך שעה או פחות. ברכיבה רגועה עם עצירות לצילומים לקח לנו כשעה וחצי.

 
 
ההמלצה שלי- קחו את האופניים ואת המשפחה/ בת זוג/ חברים שמתחילים, כמה כריכים וחטיפים ותחלקו את הרכיבה לשני חלקים. חלק ראשון, 45 דקות של רכיבה כדי להיכנס לעניינים. לאחריו- עצירה לפיקניק באחת מפינות החמד הירוקות או בחורש הטבעי שהסינגל עובר דרכו, ועוד 45 דקות לסיום אחרי שהטירונים כבר התחילו להבין את העסק. התוצאה- רכיבה אמיתית בסינגל, טיול נחמד עם חיבור לטבע והיכרות ידידותית ולא טראומטית עם עולם הסינגלים לרוכב המתחיל.
לגבי ציוד- לא צריך להתפרע. כל אופני זנב קשיח ברמת כניסה יעמדו בטיול בכבוד רב, לא לשכוח כמובן קסדה ומומלץ כפפות.
ומה עם המתקדמים? גם אני, שמחבב בדרך כלל שיפועים קצת יותר רציניים ואתגרים טכניים נהניתי על הסינגל- בלי הסתייגויות. מי שרוצה יכול פשוט לתת קצת יותר גז, להנות מהסיבובים ולרוץ על הקטעים המהירים בלי לחשוב פעמיים.
 
אז חברים יקרים- אם אתם מתחילים, סינגלים זו בהחלט לא מילה גסה. הנה אופציה אחת מני רבות להתחיל. אם אתם מנוסים ולהוטים להכניס לעסק את החברים- אל תיפלו למלכודת "הרכיבה הראשונה הטראומטית" – קחו אותם לשביל עינב- ההנאה של כולם מובטחת.
נתונים חשובים לסיכום:
שביל עינב נקרא על שם עינב ג'מו ממושב עגור – בתו של בעל אתר "ארץ קדם" שנפטרה ממחלה. מבואת השביל נמצאת באתר.
איך מגיעים- ממש לפני הכניסה למושב עגור, חונים ליד "ארץ קדם". הבעלים של המקום הבטיח להשאיר את השירותים וברז המים פתוחים לרשות הרוכבים- רק לשמור על הסדר והנקיון.
איך מוצאים את הכניסה לשביל: משמאל לכניסה ל"ארץ קדם" עולים בשביל 4X4. אחרי כ-100 מטר מתחילים לעקוב אחרי סימון שבילים שחור ואז ירוק בכניסה לסינגל. הסינגל לאורכו מסומן די טוב (סימון שבילים ירוק).
למי מתאים: רוכבי שטח מתחילים שרוצים לטעום סינגלים בסביבה נעימה, רוכבים מנוסים שמחפשים רכיבה רגועה וקלה, משפחות וזוגות.
סינגלים נוספים באיזור: עדולם, שביל הבורות והבארות בפארק בריטניה (שביל הליכה, אנשי קק"ל מבקשים שלא להשתמש בו לרכיבה ואנחנו אומרים – בזהירות, בתשומת לב, ולא בשעות הפיקניקים), חרובית. כרגע נמצאים שני שבילים נוספים בשלבי הכנה מתקדמים – אחד מהם מחבר את שביל עינב לשביל יער חרובית, והשני יוצא מארץ קדם אל חלקו הדרומי של הפארק. שני השבילים ארוכים יותר ומתאימים לרוכבים מנוסים בעלי יכולת פיזית וטכנית גבוהה יותר.

לפרטים נוספים :http://talbike.co.il/

 
 
 

 


לייבסיטי - בניית אתרים